12 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay

PAYLAŞ
12 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay
 • 0
 • 10
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 6 dakika da oku
 • +
 • -

Diyet, genel anlamda birçok insanın fazla kilolarından kurtulmak amacıyla uyguladıkları, belirli besinlerden kaçınılması ve ayrıca vücut için gerekli besinlerin, ihtiyaç duyulan düzen ve miktarda alınmasına odaklı olarak düzenlenmiş bir yemek listesidir.

Zaman zaman çocuklarda da fazla kilo görülebilmektedir. Bu durum, genetiklere, sağlıksız beslenmeye ve hareketsizliğe karşı vücudun göstermiş olduğu bir yan etki olarak yorumlanabilmektedir.

Diyet 12 yaş gibi erken bir yaşta dahi, gerekli düzenlemelerin yapıldığı takdirde uygulanabileceği bir konsepttir. Buna göre çocukların bünyelerinde gerekli değerlerin bulunmasında ve zararsız olanların ayrıştırılmasında rol oynayacak bir düzenli yeme listesi yapılarak, çocuklarda fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

Canan Karatay ve Çocuklar İçin Diyet Listeleri

Canan Karatay’ın vermiş olduğu birçok diyet tüyosu ve listesi içerisinde çocuklara yönelik olanları da dikkat çekmektedir. Buna göre 12 yaş diyet listesi Canan Karatay yorumu ile fazla kiloları olan çocuklar için sağlıklı bir program olarak sunulmaktadır. Bu anlamda 12 yaşındaki çocuklar için verilmiş olan liste, genel anlamda sağlıklı ve protein bazlı yiyeceklere yönelmekte ve aynı zamanda karbonhidratların haftada bir kez olmak üzere izin verilmesi ile oluşturulmaktadır.

1.     13 Yaş Diyet Listesi

13 Yaş diyet listesi de, Canan Karatay’ın çocuklar için vermiş olduğu, sağlıklı yeme alışkanlığı kazandırma amacıyla hareket eden listelerden biridir. Buna göre çocukların yeme düzenleri, gün içerisinde toplam altı öğünde incelenmelidir. 13 yaş diyet listesine örnek vermemiz gerekirse;

 • Sabah Kahvaltısı: 1 dilim buğday ekmeği, 2 kuru kayısı, 1 dal maydanoz, 2 dilim az yağlı beyaz peynir ve ılık süt.
 • Ara Öğün: 1 adet portakal veya elma.
 • Öğle Yemeği: 1 kase domates çorbası, 1 kase salata ve yoğurt
 • Ara Öğün: Ev yapımı az yağlı poğaça
 • Akşam Yemeği: Yağsız balık ve salata yanına 1 dilim buğday ekmeği.
 • Gece Yatmadan Önce: Ilık süt, ballı olabilir.

2.     14 Yaş Diyet Listesi

14 yaş diyet listesi ise, daha büyük ve artık ergenlik dönemindeki çocuklar için uygun bir yeme programı sunmaktadır. Buna göre çocukları aç kalmalarını önleyerek gün içerisinde yeterli besin almaları amaçlanmaktadır. Buna uygun bir diyet listesi ise şu şekilde düzenlenebilir;

 • Sabah Kahvaltısı: 1 porsiyon taze ya da kuru meyve, mısır gevreği ile süt
 • Ara Öğün: Yoğurt ve içerisine çeşitli meyveler
 • Öğle Yemeği: Haşlanmış tavuk göğsü, salata ve 1 dilim buğday ekmeği
 • Ara Öğün: Kuruyemişler veya meyveler
 • Akşam Yemeği: 100 gram kırmızı et, bulgur pilavı, salata ve ayran
 • Gece Yatmadan Önce: Ilık süt yanında badem verilebilir.

12 Yaş Diyeti Nedir?

12 yaş diyeti nedir

Aşırı kilo, erken yaşlarda başladığında çocukların vücudunda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu anlamda obezite, çeşitli kalp sorunları, sindirim bozuklukları ve psikolojik sorunlar gibi vücutta ve psikolojide görülebilecek yan etkiler oluşabilecektir. Fazla kilolardan kurtulmak için ise 12 yaş diyet listesi uygulanabilir.

12 yaş diyet için ne kadar erken bir yaş gibi görünse de, sağlıksız bir gelecekten sakınmak adına zaman zaman gerekli olabilir. Tabii bu durumda bilinmesi gereken en önemli durum, hazırlanacak olan diyet listesinin 12 yaşındaki bir çocuğun bünyesine uygun olması, vücudun gelişmek ve büyümek için ihtiyaç duyabileceği besinleri kesmemesi, yalnızca zararlı olanların yerine sağlıklı alternatifler sunması olacaktır.

12 yaş için diyet listesi hazırlamak, çeşitli profesyonellerin yardımı ile mümkün olacaktır. Bu anlamda diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden 12 yaş diyet listesi Canan Karatay yorumuyla da sunulmuştur. Buna göre Canan Karatay, önemli bir bilim insanı ve hekim olarak çeşitli sorularınızın cevaplarınızı sizlere sunmaktadır.

12 Yaş Diyet Listesi Nasıl Uygulanır?

12 yaş diyet listesi nasıl uygulanır denildiğinde ise, öncelikle bilinmesi gereken, önceden hazırlanmış kişiye ve yaşa özel diyet listesinde sunulan besin değerlerinin her gün ve her öğün içerisinde kesin olarak sağlanmasıdır.

Çocuklarda diyet listesi nasıl uygulanır Diyetisyen: Gülen Akboyar

12 yaş için diyet listesi oluşturulduğu takdirde bu liste, her anlamda çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim sağlaması adına yapılacaktır. Buna göre listede belirtilmiş olan kalorilerin dışına çıkmamak ve bir anlamda sert bir tutum izlemek, kilo verme açısından gerekli bir unsur olacaktır. Çocuğunuzun genel sağlığı için yapacağınız fedakarlıklar, gelecekte sağlıklı bir yaşam sürebilmesi açısından önemlidir.

12 Yaş Diyet Listesi

12 yaş diyet listesi

Diyet 12 yaş içerisinde takip edilmesi zor bir durum olabilir. Bu yaştaki çocuklar zaman zaman fazla ya da sağlıksız bir biçimde beslenerek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek bir yemek düzenine sahip olabilirler. Bu anlamda kontrol ve düzen, ebeveynlerin kontrolünde olmalıdır. Buna göre 12 yaş için diyet listesi örneği vermek gerekirse, günlük öğünler göz önünde bulundurularak şu şekilde sunulabilir;

 • Sabah Kahvaltısı: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 bardak ılık süt, 1 tatlı kaşığı pekmez ya da bal, 1 adet domates, 1 dilim az yağlı beyaz peynir.
 • Ara Öğün: 1 adet armut, elma veya ananas gibi meyve.
 • Öğle Yemeği: 1 kase çorba, 2 dilim kepekli ekmek, 1 kase yoğurt, mevsim salatası.
 • Ara Öğün: Kuru yemiş veya meyve
 • Akşam Yemeği: 1 tabak bulgur pilavı, kırmızı et veya tavuk, cacık, yoğurt veya salata.
 • Gece Yatmadan Önce: 1 bardak ılık süt. (2 gün arayla içerisine bir kaşık bal ilave edebilirsiniz.)

Bu anlamda, klasik ve sağlıklı bir gün içerisinde diyet 12 yaş için bu listeye uygun olarak planlanabilir. Bu liste içerisinde sunulan çeşitli besin değerleri sayesinde çocuğunuz açlık çekmeden ve yemekten alıkonulmadan sağlık bir şekilde kilo verebilecektir.

Canan Karatay’dan Diyet Tavsiyeleri

12 yaş için diyet listesi denildiği zaman akıllara, önemli bir hekim olan ve zaman zaman televizyonlarımızda karşımıza çıkan Canan Karatay gelecektir. 12 yaş diyet listesi Canan Karatay gibi değerli bir kişilik tarafından verilmesi sebebiyle oldukça tercih edilmektedir. Bu anlamda bilinmesi gereken önemli bir durum da, bu diyet listesinin yanında verilecek tavsiyelerdir.

Canan Karatay’a göre diyet listesi, özellikle yaş açısından çocuklara özel olarak planlamalıdır. Bunun yanında besinlerin kesilmemesi ve bunun yerine sağlıklı, düşük kalorili besinlerin, ideal porsiyonlarda yenilmesinin teşvik edilmesi gerekecektir. Bunun yanında belirli egzersiz programları da, diyeti destekler nitelikte oluşturulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir