13 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay

PAYLAŞ
13 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay
 • 0
 • 4
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 7 dakika da oku
 • +
 • -

13 yaşındaki çocuklarda çeşitli problemler, kilo kaynaklı olarak baş gösterebilecek niteliktedir. Bu anlamda diyetin öneminden bahsetmemiz de mümkün olacaktır. Diyet, pek çok kişinin türlü sağlık problemlerinden kaçınmak adına uyduğu belirli bir yemek listesi olarak nitelendirilebilir.

Bu anlamda her yaştan kişiye gerekli görüldüğü takdirde sunulabilecek bu yeme programları sayesinde fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulmanız mümkündür. Diyet listeleri, yaşa ve kişinin genel bünyesine uygun biçimde yapılandırılmaktadırlar.

Ayrıca diyet listelerinde önemli olan bir diğer durum da, kişinin aç kalmak yerine, vücut için gerekli olan besinleri, gün içerisinde önerilen porsiyonlarda tüketmesi ve fazla kalorili yiyeceklerden kaçınılmasıdır.

Çocuklar için diyet de uygulanabilecektir. Bu anlamda aynı yetişkinlerde olduğu gibi önerilen porsiyonlarda bir yemek listesi hazırlanmasının yanında, büyüme çağında olan bu çocukların gerekli besinlerden ve vitaminlerden mahrum kılınmamasıdır.

Canan Karatay 13 Yaş Diyeti Nasıl Yapılır?

13 yaş diyeti nasıl yapılır

13 yaş diyet listesi Canan Karatay’ın vermiş olduğu bir listedir. Bununla birlikte verilen bu listeye uymak, abur cubur yenmesinden kaçınmak ile hızlı kilo verilmesi desteklenebilir. Bu anlamda bilinmesi gereken bir diğer durum da, bu diyet listesinin hazırlanmasında yararlı olacak, kişinin genel vücuduna yönelik bilgiler olacaktır. Buna göre boy yaşa göre diyet listesi tanımlanabileceği gibi, kişinin cinsiyeti, genel sağlık problemleri ve normal yeme düzeni de incelenebilir.

Diyet programı hazırlanırken kullanılan birçok farklı değişken ile birlikte hazırlanır. Bunların bir bütünü olarak ise sağlıklı beslenme teşvik edilir. Canan Karatay diyeti, uzun zamandır bilinen ve birçok kişinin kullanarak faydalandığı bir diyet olarak genel anlamda sağlıksız yiyecekleri en aza indirme, öğün atlamama ve bol su içme prensiplerine dayanır. Bir anlamda vücuda nasıl besleneceği uygulama yolu ile öğretilir.

Çocuklar İçin Diyet Listeleri

Çocuklar için diyet listeleri, genel anlamda yetişkinlerden farklı olarak düzenlenecektir. Bu anlamda bahsi geçen bu listeler, bir çocuğu vücuduna göre programlanmalı ve gelişime ket vurmamalı. Buna göre aşırı yağlı yiyecekler kaçınmak doğru bir davranış olacaktır.

Bunun yanında ise çocukların oldukça sevdiği şeker, cips gibi abur cuburlar da sınırların dışında kalmalıdır. Genel anlamda düzenli bir diyet programı hazırlanması ve buna harfiyen uyulması ile hızlı kilo verilebilir.

1.     12 Yaş Diyet Listesi

12 yaş diyet listesi, özellikle gelişim çağında olan ve belirli problemlerden ötürü aşırı kilo almış çocuklar için kolaylıkla uygulanabilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli durum, çocukların genel sağlığını etkileyecek derecede sert bir program uygulanmaması olacaktır. Buna göre uygun bir 12 yaş diyet listesi Canan Karatay’a göre şu şekilde düzenlenebilir;

 • Sabah Kahvaltısı: Haşlanmış yumurta, 2 dilim az yağlı beyaz peynir, maydanoz, 1 dilim kepekli ekmek veya buğday ekmeği.
 • Ara Öğün: Meyve atılmış yoğurt veya kuruyemiş
 • Öğle Yemeği: Tavuk yanında sebze çorbası ve ayran
 • Ara Öğün: Kuruyemişler veya 1 porsiyon elma ya da armut
 • Akşam Yemeği: Az yağlı balık, bulgur pilavı ve salata
 • Gece Yatmadan Önce: Ilık süt, ballı olabilir.

2.     14 Yaş Diyet Listesi

14 yaş diyet listesi Canan Karatay’ın uyarladığı bir başka çocuk diyeti programıdır. Buna göre 14 yaşındaki çocuklar ergenlik döneminde olduğundan hızlı kilo alma durumu gözlenebilir. Bunun önüne geçilmesi için çeşitli sağlıklı yemekler yenilmeli, abur cuburlardan, yağlı ve aşırı tuzlu besinlerden kaçınılması önerilir.

 • Sabah Kahvaltısı: 1 dilim yağsız peynir, 1 dilim buğday ekmeği, 1 avuç maydanoz (bol limonlu), 2 kuru incir.
 • Ara Öğün: Yoğurt ve meyveler.
 • Öğle Yemeği: Haşlanmış tavuk yanında salata ve ayran
 • Ara Öğün: Kuruyemişler
 • Akşam Yemeği: Kırmızı et veya yağsız balık, bulgur pilavı, salata ve ayran
 • Gece Yatmadan Önce: Ilık süt.

13 Yaşında Zayıflama Yolları

13 yaş diyet listesi, zayıflama yolları içerisinde en çok yardımı dokunacak uygulamalardan birisidir. Bu anlamda çocuklar için yaş ve vücuda özel olarak hazırlanmış bu liste, sağlıklı ve hızlı bir biçimde kilo verilmesini destekleyecektir.

Uygulanacak bu diyet listesi, uzman diyetisyenlerden yardım alınarak çocuğunuzun genel durumuna ve ihtiyaç duyduğu besinlere odaklanarak hazırlanmalıdır. Zararlı ve sağlıksız besinlerden kaçınılması için zaman zaman çocuklara yönelik sert bir tutum izlenilmesi de ebeveynlere önerilebilir. Uygulanan diyet listesi, uzun vadede çocuklarınızın sağlıklı bir yaşam sürmesinde yardımcı olacaktır. Bu anlamda ortaya çıkabilecek çeşitli sağlık sorunlarının erkenden fark edilmesinde ve önüne geçilmesinde rol oynamaktadır.

Tabii çocuklar için zayıflama yolları denildiğinde elbette akla gelen bir ikinci durum da egzersiz programları olacaktır. Çocuklar ve yetişkin bireyler gün içerisinde fazla hareketsiz kalmaları durumunda istenmeyen kilolarla karşı karşıya gelebilirler. Bu anlamda gün içerisinde tüketilen yiyecek ve içeceklerin fazla kalorilerinin vücuttan atılması ve vücut yağ oranının dengelenmesi açısından egzersiz de önemli bir durumdur. Egzersiz listeleri ise günlük olarak yapılacak hareketler ve süreleri olarak hazırlanabilir.

Ayrıca su tüketimi de önemli bir husustur. Vücudumuzun büyük bölümünün sudan oluşması ve suyun yararları konusu herkes tarafından bilinmektedir. Günlük olarak belirli miktarda su tüketimi ise, yağ yakımı için önemli durumlardan biri olacaktır.

13 Yaş İçin Diyet Listesi

13 yaş diyet listesi

13 yaş diyet listesi, çocukların günlük olarak alması gereken besin miktarları ve bunun yanında tüketilen yiyeceklerin içerdiği kalori, vitamin veya mineraller göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Buna göre diyet listesi içerisinde, bir gün içinde sabah kahvaltısı, iki ara öğün, öğle yemeği ve akşam yemeğinin yanında yatmadan önce tüketilecek bir gıda da yer alabilecektir.

Buna göre örnek bir günlük diyet listesi, 13 yaşındaki, yani gelişim çağındaki çocuklar için hazırlandığı takdirde, şu şekilde bir sıralama oluşacaktır;

 • Sabah Kahvaltısı: 1 adet haşlanmış yumurta, 2 adet az yağlı peynir, domates ve salatalık, 1 kaşık bal veya pekmez, bir bardak süt.
 • Ara Öğün: Elma, armut, muz ve ananas gibi çeşitli meyveler.
 • Öğle Yemeği: Haşlanmış sebze, çorba, yoğurt, 2 dilim kepekli ekmek
 • Ara Öğün: Çeşitli kuruyemişler, meyveler veya meyveli yoğurtlar.
 • Akşam Yemeği: Bulgur pilavı, sebze yemeği, kırmızı et veya tavuk göğsü ya da kanadı.
 • Gece Yatmadan Önce Tüketilecek Olan Besin: Bir bardak ılık süt. İki gün ara vererek içerisine bir tatlı kaşığı bal eklenebilir.

13 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay Önerileri

Canan Karatay, 13 yaş için diyet listesi hazırlamış ve bu anlamda birtakım öneriler vererek kilo veriminin ve bu anlamda sağlıklı bir geleceğin yolunu açmıştır. Buna göre Canan Karatay tarafından önerilen diyet unsurlarının ilki, diyet listesinin çocukların yaşına uyulması şartı ile uygulanması olacaktır. Bununla birlikte çocukların aç kalmaması ve büyümek için gerekli besinleri günlük bir aralıkta almaları oldukça önemlidir.

Su tüketimi de önemli olan başka bir konudur. Günlük olarak gerekli miktarda su içilerek çocukların sağlıklı kilo verimi desteklenebileceği gibi aynı zamanda çeşitli ve hafif olması şartı ile egzersiz programları da uygulanabilmektedir.

13 yaş diyet listesi Canan Karatay’ın önemli sağlık çağrılarından biri olarak karşımıza sunulmaktadır. Bu anlamda çocuğunuzun bedensel sağlığı açısından yardımcı olacak bu listeyi kullanarak kilo verilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir