14 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay Tavsiyeleri

PAYLAŞ
14 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay Tavsiyeleri
 • 0
 • 6
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 8 dakika da oku
 • +
 • -

Diyet konsepti, genel olarak her yaş grubundan bireyin, yaşına ve vücut tipine göre organize edilip kişiler tarafından sıkı bir programla uygulanabilecek günlük, haftalık veya aylık olarak düzenlenebilen yemek programlarıdır. Özellikle küçük yaşta çocuklarda, gün içerisinde hareketsizliklerden ve yeme bozukluklarından dolayı kilo problemleri baş gösterebilir. Burada ise 13-14 yaş diyet listeleri önemli bir yer tutmaktadır.

Ergenlik çağındaki çocuklar için özel olarak oluşturulan diyet listeleri, çocukların aç kalmayacağı ancak zararlı besinlerden kaçınacağı bir liste olmalıdır. Böylece fazla kilolardan kurtulmak, belirli egzersiz programları ve düzenli su içme ile de desteklenerek diyet listelerinin ışığında oldukça kolay bir hal alacaktır.

14 yaş diyet listesi 2021 yılında da oldukça araştırılmıştır. Bu anlamda 2020 ve 2021 yıllarında düzenlenen online eğitimler ve tabii virüs sebebiyle evde kalan çocukların hareketsizlikleri ve düzensiz yeme programlarından kaynaklı olarak oluşan fazla ve düzensiz kilo alımından kurtulmak için yapılan bu aramalar, cevapsız kalmamıştır.

14 yaş kilo verme egzersizleri ve 14 yaş göbek eritme diyeti sayesinde, genç ve büyüme çağında olan bu çocukların gelecekteki sağlığı güvence altına alınmıştır.

Çocuklarda Kilo Kontrolü ve Diyet Listeleri

Çocuklarda kilo kontrolü, özellikle erken yaşlarda başlaması gereken ve ebeveynlerin önderliğinde yürütülebilecek bir işlemdir. Bu anlamda bilmeniz gereken önemli bir durum ise, çocukların yaşlarına bağlı olarak hazırlanan her türlü diyet listesinin, çocuğun genel boy yaşa göre diyet listesi olarak hazırlandığı ve elbette cinsiyet ve genel vücut sağlığı ile ilgili bilgilerin de bu program içerisinde bulundurulacağıdır.

Kilo sorunu, hem yetişkin bireylerin hem de çocukların oldukça fazla şikayet ettiği bir problemdir. Buna hitaben kilo sorunu olan çocuklarda hızlı kilo vermenin amaçlanması, genel anlamda çocuğun sağlığını bozabilecek bir çaba olabilir.

Buna göre hızlı bir şekilde değil, sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi özellikle gelişmekte olan bedenler için daha doğru bir karardır.

Kilo vermek için sağlıklı beslenme tekniklerinin ilk olarak denenmesi daha mantıklıdır. Bu durum aşılamadığı takdirde çocuk diyet listesi diyetisyenler tarafından uygulanabilir.

1.     14 Yaş Diyet Listesi

14 yaş diyet listesi

14 yaş diyet listesi bu yaş grubundaki çocukların alması gereken tüm vitamin, protein ve mineralleri içeren fakat çocuğun ideal kilosundan uzaklaşmaması için hazırlanan bir diyet listesidir. Çocuklar bu liste sayesinde hem aç kalmaz hem de sağlıklı bir şekilde ideal kilosunu korur.

Kahvaltı: 2 dilim ekmek, 1 yumurta, 2 tatlı kaşığı bal, 2 dilim peynir.

Ara öğün: 1 adet mevsimine göre meyve

Öğle yemeği: Baklagiller veya sebzelerle hazırlanmış zeytinyağlı yemekler, 2 dilim ekmek, 1 bardak ayran

Ara öğün: 1 avuç fındık veya 3-5 adet ceviz içi.

Akşam yemeği: Balık ızgara veya tavuk ya da kırmızı et yemeği, mevsim salata 1 dilim ekmek

Yatmadan önce: 1 adet meyve veya ılık süt

12 – 13 – 14 benzer yaş grubu beslenmeleri hemen hemen aynıdır. Önemli olan yemeklerin besin değerleridir. Aynı yaş grubundaki çocuklar için diğer diyet listeleri aşağıdadır.

2.     12 Yaş Diyet Listesi

12 yaş diyet listesi

12 yaş diyet listesi, gelişme dönemindeki çocukların bedenlerini yormadan ve aç bırakmadan uygulanabilecek sağlıklı ve düzenli bir diyet programıdır. Kilo sorunu olan çocuklar denildiğinde fazla kiloların verilebilmesi adına bu listeler uygulanabilir. İdeal bir 12 yaş diyet listesi ise, şu şekilde verilebilir;

 • Sabah Kahvaltısı: Haşlanmış yumurta, 2 dilim az yağlı beyaz peynir ve maydanoz
 • Ara Öğün: İçine meyve ilave edilmiş yoğurt
 • Öğle Yemeği: Haşlanmış tavuk ve sebze ya da domates çorbası yanına mevsim salatası ve yoğurt.
 • Ara Öğün: Kuruyemişler veya meyve.
 • Akşam Yemeği: Izgara 100 gr kırmızı et veya az yağlı balık yanına salata ve 1 dilim kepekli ekmek veya buğday ekmeği.
 • Gece Yatmadan Önce: Ilık süt.

3.     13 Yaş Diyet Listesi

13 yaş diyet listesi

13 Yaş diyet listesi, birçok kişi tarafından çocukların fazla kilolarından kurtulması için tercih edilmekte olan bir durumdur. Buna göre kilo sorunu olan çocukların abur cubur yemelerinin engellenmesi ve bunun yanında sağlıklı öğünlere ve atıştırmalıklara yöneltilmesi ile uygulanmaktadır.

İdeal bir 13 yaş diyet listesi ise şu şekilde planlanabilir;

 • Sabah Kahvaltısı: Mısır gevreği, fıstık ezmesi ve süt
 • Ara Öğün: 1 porsiyon portakal
 • Öğle Yemeği: Çeşitli çorbalar, bulgur veya pirinç pilavı yanında salata ve yoğurt
 • Ara Öğün: Kuruyemişler veya meyve ile yoğurt
 • Akşam Yemeği: 1 kase yoğurt, menemen, çorba, salata ve yoğurt
 • Gece Yatmadan Önce:  Ilık süt

14 Yaş Diyet Listesi Canan Karatay 2021

canan karatay 14 yaş diyeti

14 yaş diyet listesi Canan Karatay tarafından da verilmiştir. Bu anlamda Canan Karatay’ın belirli önerileri de bulunacaktır. Verilen diyet listesi içerisinde genel anlamda düşük kalorili yiyecekler tüketmenin önemi vurgulanmıştır.

Ayrıca bu yiyeceklerin, yağsız ve tuzsuz olması da önemli bir husustur. Vücut içerisinde bulunan ödemlerin atılmasında bol su içmek ve ayrıca egzersiz programlarına uymak da oldukça önemlidir.

13- 14 yaş diyet listelerine bakıldığında her türlü uygulamanın düzenli bir şekilde takip edilmesi ise dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.

Canan Karatay’ın önerdiği liste;

Sabah: 2 yumurtalı omlet veya menemen, 2 dilim çavdar ekmeği, 2 dilim ekmek, 3-5 zeytin

Öğlen: Bol olmayacak şekilde zeytinyağlı sebze yemekleri, 1 bardak ayran veya meyve

Akşam: Tavuk, balık veya kırmızı et, mevsim salata

Yatmadan önce: 1 bardak ılık süt

14 Yaş Göbek Eritme Diyeti Listesi

14 yaş göbek eritme diyeti, düzensiz kilo alımı sonucunda vücudun farklı bölgelerinde oluşan yağlanmalardan kurtulmak adına yapılmaktadır. Buna göre 14 yaşındaki bir gencin kilo vermesi için uyabileceği belirli günlük diyet programları bulunacaktır.

Örnek bir günlük 13-14 yaş diyet listeleri şu şekilde olacaktır;

 • Sabah Kahvaltısı: Omlet veya haşlanmış yumurta, 2 dilim kepekli ekmek, 2 dilim az yağlı peynir, domates ve salatalık, 1 tatlı kaşığı bal veya pekmez ve tahin, 1 su bardağı süt.
 • Ara Öğün: Kuruyemiş veya muz, ananas, elma ve armut gibi meyveler.
 • Öğle Yemeği: Salata, dana köfte, meyve suyu, yoğurt ve iki dilim kepekli ekmek.
 • Ara Öğün: Kuruyemiş veya çeşitli meyveler.
 • Akşam Yemeği: Tavuk göğsü veya kanadı ya da kırmızı et, bulgur pilavı, yoğurt, salata veya cacık.
 • Yatmadan Önce Tüketilecek Olan Besin: Bir bardak ılık süt.

Bu düzenli programı farklı şekilde geliştirerek günlük kalori alımını kontrol altına alabilirsiniz. Bunun yanında elbette düzenli egzersizler ve iyi bir uyku düzeni ile de programı desteklemeniz oldukça önemli bir husustur.

Farklı 13-14 yaş diyet listeleri için diyetisyenlere başvurabilir veya 14 yaş diyet listesi Canan Karatay programını takip edebilirsiniz.

14 Yaş Kilo Verme Egzersizleri

14 yaş kilo verme egzersizleri, diyet, düzenli uyku ve gerekli su tüketimi yanında sayılabilecek önemli bir husus olarak karşımıza çıkacaktır. Bu anlamda bilmeniz gereken önemli bir durum, bu egzersizlerin 14 yaşındaki bir çocuk için uygun olması, yormaması ancak kilo verimini desteklemesi olacaktır.

Buna göre günlük olarak hazırlanabilecek bir spor uygulaması sağlandığı takdirde çocuklarınızın kilo vermesi hızlanacak ve aynı zamanda sağlık açısından da kalp problemleri gibi sorunların oluşumunu engelleyecektir. Vücut içerisindeki fazla yağın kasa dönüşmesi ve kalorilerin vücuttan atılması için egzersizler oldukça önemlidir.

Genel bir günlük egzersiz örneği ise, 14 yaşındaki yani gelişme çağındaki bir birey için şu şekilde düzenlenebilir;

 • 15 mekik
 • 6 leg raise
 • 10 saniye plank
 • 10 yana bacak kaldırma
 • 10 diz kaldırma

Bu egzersiz isimlerinin yanında verilmiş olan sayılar, zaman içerisinde ilerletilmelidir. Bunun yanında elbette dans ve yoga gibi çeşitli spor biçimleri de çocuklar için teşvik edilebilir nitelikler taşıyacaktırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir