1500 Kalorilik Beslenme Programı

PAYLAŞ
1500 Kalorilik Beslenme Programı
 • 0
 • 4
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 4 dakika da oku
 • +
 • -

Günlük hayatın gerek koşturmacası olsun gerekse stresli bir işleyişi olsun her ikisi de insan sağlığını bütünüyle etkisi altına almaktadır. Öyle ki çalışan bireylerin stresleri ile spor yapan bireylerin stresleri arasında oldukça farklılık vardır. Ayrıca aynı iş ile uğraşan bireylerin stresleri aynı işi yapmalarına rağmen yine de birbirlerinden oldukça farklılık gösterebilmektedir. Bunun temel nedeni ise her bireyin vücut, beden ve psikolojik sağlıklarının birbirlerinden farklı olmasında yatmaktadır. Tüm bu farklılıklara ek olarak bireylerin günlük hayatta kendilerine uyan en doğru beslenme programını takip etmelerindeki zorluk da yatmaktadır. İnternet platformlarında çeşit çeşit farklılıklarda beslenme programlarına rastlamak mümkündür. Bu beslenme programlarının ise en sağlıklı ve bireye uygun olanı seçilmelidir.

Vücudun metabolizma hızını olumlu ve olumsuz her şekilde etkileyen faktörlerden biri hiç kuşkusuz gün içinde alınan kaloriler olmaktadır. Biyolojik özelliklerinizin farklılığına göre günlük olarak kalori alımınız belirlenir ve belirlenen bu rakamlar doğrultusunda size uygun en doğru ve sağlıklı olacak beslenme programları düzenlenir.

Ayrıca kalori hesabı yaparak beslendiğinizde ise kilo kontrolünü sağlayabilmeniz daha kolay olacaktır. Şayet diyet döneminde iseniz ve diyetinize karşı sadık bir yapınız var ise kilo vermeniz oldukça kolay bir süreç alacaktır. Diyet uygulayan ve bu bağlamda istenilen en ideal kilolara ulaşmak isteyen bireyler, kaloriden oldukça kaçınmaktadırlar. Bu yanlış bir harekettir. Çünkü gün içerisinde mutlaka kalori kaybı yaşamaktayız ve gün içerisinde öğünlerimizden kaloriyi komple çıkartmaya kalkışır isek o halde vücut yapımızın güçsüz düşeceğini ve bu durumdan her şekilde olumsuz etkileneceğimizi unutmamamız gerekmektedir.

Gün içerisinde yaktığımız kaloriden kat kat fazla kalori tüketmek ise sağlığımızı yine olumsuz şekilde etkileyecek olup bu durumda istenmeyen kilolar ve çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmak olası olacaktır. Yapılması gereken en ideal yöntem ise gün içerisinde harcanan kaloriye dengeli olacak şekilde kalori tüketiminde bulunmaktır. Bu bağlamda kontrolsüz bir şekilde kaloriden uzak kalıp ya da kaloriyi fazlaca tüketmek sağlıklı bir davranış değildir. En doğrusu ise belirlenen ve hesaplanan kalori düzeyini tüketmek olacaktır.

Bu amaç ile sizler için 1500 kalorilik beslenme programı hazırlanmıştır. Bu sayede gün içerisinde alınacak olan kalori miktarını bileceksiniz. 1500 kalorilik beslenme programı ise aşağıdaki gibidir:

Kahvaltı

1 fincan şekersiz olacak şekilde çay ya da kahve

1 kibrit kutusu olacak şekilde az yağlı beyaz peynir

Salatalık, domates

1 adet ince dilim kepek ekmeği tercih edilmelidir.

Ara Öğün

4 adet diyet için özel üretilen bisküvi

1 porsiyon kadar meyve tabağı tercih edilmelidir.

Öğle Yemeği

100 gr kadar haşlanmış ya da kızartılmış kırmızı et

1 kase kadar kaymaksız, az yağlı yoğurt (200 gr)

2 adet ince dilim kepekli ekmek tercih edilmelidir.

Ara Öğün

4 adet diyet için özel üretilen bisküvi tercih edilmelidir.

Akşam Yemeği

8 yemek kaşığı kadar mevsimine uygun olacak sebze yemeği (ıspanak ve pırasa yemeği gibi)

6 yemek kaşığı kadar az yağlı pilav (pirinç ya da buldur)

1 kase kadar kaymaksız ve az yağlı yoğurt

1 porsiyon kadar yağsız salata tercih edilmelidir.

Gece Öğünü

2 porsiyon kadar meyve tercih edilmelidir.

Yukarıda yer alan 1500 kalorilik beslenme programı sizler için özel olarak hazırlanmıştır. Bu beslenme programına uygun hareket eden bireyler, istedikleri en ideal kilolara sağlıklı ve kolay bir şekilde ulaşabileceklerdir. Ayrıca bu beslenme programına ek olarak yapılması tercih edilen birtakım hususlar da vardır. O önemli hususlar ise şunlardır:

 • Günlük ortalama 2 litreden fazla su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Günlük ortalama 3 fincan kadar bitki çayı tüketilmelidir.
 • Günlük düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır.
 • Yukarıda yer alan beslenme programının dışına çıkılmamalıdır. Yani fazla yağlı, şekerli ve tuzlu besinler (hazır gıdalar da bunlara dahil) tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir