Hazır Gıdalar ve Sağlığa Etkileri

PAYLAŞ
Hazır Gıdalar ve Sağlığa Etkileri
 • 0
 • 8
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 5 dakika da oku
 • +
 • -

HAZIR GIDA NEDİR ?

Paketli olarak satılan gıdanın uzun süre dayanmasını sağlayan katkı maddeleri, gıda boyaları, kimyasallar içeren yiyeceklerdir.

KATKI MADDESİ NEDİR ?

Normal koşullarda tek başına tüketilemeyen ve besleyici değeri olmayan, besinin üretilmesi, işlenmesi, hazırlanması, ambalajlanması, taşınması, depolanması sırasında teknolojik amaçla ya da beklenen sonucu elde etmek için ürüne doğrudan ya da dolaylı olarak katılan maddelerdir.

KATKI MADDELERİ

 1. Aspartam

1965 yılında James M. Schlatter tarafından keşfedilen ve katkı maddelerinin en zararlısı olarak adlandırılan aspartam için E951 kodu kullanılıyor. Diyet ürünleri de dahil olmak üzere market raflarındaki binlerce üründe bulunan aspartam, parkinson ve obeziteye yol açıyor.

 1. Yüksek fruktozlu mısır şurubu

Obezite ve pankreas kanserinin başlıca sebeplerinden biri olan yüksek fruktozlu mısır şurubu, bir dönem medyada oldukça yankı uyandırmıştı. Mısırın geçirdiği kimyasal işlemlerin arından ortaya çıkan ve doğal şekerden daha ucuza mal olan bu tatlandırıcı meşrubat, çikolata, bisküvi ve daha pek çok paketli üründe bulunuyor.

 1. Monosodyum glutamat (MSG)

Çin tuzu olarak da bilinen ve ambalajların üzerinde E621 koduyla yer alan monosodyum glutamat, hücrelerin aşırı uyarılarak ölmesine neden oluyor. Alzheimer, Parkinson, Huntington, epilepsi, obezite, pankreas hasarı ve şeker gibi pek çok hastalığa davetiye çıkaran ve böbrek ve karaciğerde hasara yol açan bu madde cips, hazır çorba ve ketçap-mayonez gibi soslarda bulunuyor.

 1. Sodyum sülfit

Başta kolon kanseri ve lösemi olmak üzere pek çok hastalığın tetikleyicileri arasında bulunan sodyum sülfit, çocuklarda beyin tümörü oluşmasına yol açabiliyor. Ambalaj kodu E250 olan bu madde et ürünleri ve pizza gibi hamur işlerinde ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılıyor.

 1. Sodyum nitrat

Ambalajlarda E251 koduyla gösterilen ve bebek mamalarında kullanımı yasaklanan sodyum nitrat, sodyum sülfit gibi raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılıyor ve kanser türleriyle bağlantısı olduğu düşünülüyor.

 1. BHA ve BHT

Katı ve sıvı yağların bozulup küflenmesini önlemek için kullanılan ve beyin hücrelerinde hasara, dolayısıyla davranış değişikliğine yol açan BHA ve BHT’ye tahıl ürünleri ve cipslerde rastlamak mümkün.

 1. Sülfür dioksit

Göğüste sıkışma, kurdeşen, kramp, ishal ve halsizlik gibi etkilere neden olan sülfür dioksit fermente edilmiş içecekler, fırınlanmış ürünler, çaylar, çeşniler ve dondurulmuş ürünlerde kullanılıyor.

 1. Suklaroz

Düşük kalorili tatlandırıcılardan biri olan ve diyabet riski oluşturabilen suklaroz ambalajlarda E955 koduyla yer alıyor.

 1. Yapay aromalar ve renklendiriciler

Mısır gevreği, şekerlemeler, meşrubatlar, unlu mamuller ve vitaminler olmak üzere pek çok gıdada bulunan yapay aromalar ve renklendiriciler dikkat dağınıklığı, hiperaktivite ve karaciğer hasarına yol açtığı gibi, kanserojen etkilere sahip.

 

HAZIR GIDALARIN ZARARLARI

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kendi gıdalarınızı hazırlamak ister misiniz ? “Probiyotik Nedir, Bağışıklık Sistemine Faydaları” başlıklı makalemizi inceliyebilirsiniz.

 • Çok uzun vadede tüketilen hazır gıdalar kanser olma riskini arttırıyor.
 • Kalp krizine neden oluyor, kalp hastalıkları ve damar hastalıklarına yol açıyor.
 • Kişilerin diyabet (şeker hastalığı) olma riskini arttırıyor.
 • Hazır gıdaların içerisinde bulunan bazı maddeler özellikle çocukların boylarının uzamasını durduruyor ve geriletiyor.
 • İşlenmiş ve fazla oranla boya kullanılmış gıdalar özellikle kız çocuklarının ergenlik dönemine erken girmesine yol açıyor.
 • İçerilerinde katkı maddeleri ve kimyasal maddeler bulunduğu için sağlığa son derece zararlıdır.
 • Hazır gıdaların içerisinde bulunan farklı yağlar gençler sivilce gibi cilt sorunlarına neden oluyor.
 • Bazı hazır gıdalar kızartma işleminden geçiyor. İşte en tehlikeli olanları da kızartılmış olan ürünlerdir. Kızartma esnasında kullanılan sıvıyağın ısı derecesi arttıkça sağlığı da o denli tehdit ediyor.
 • Kişilerde özellikle dondurulmuş olan ürünler zehirlenmelere neden olabiliyor.
 • Özelikle kalorisi yüksek olan bu besinler kişiler kilo sorununa neden oluyor zayıflamak isteyen ve sürekli kilo kontrolü yapan kişilerin hazır gıdalardan uzak durması gerekiyor.
 • Hazır gıdaların üretim aşamaları da son derece önemlidir. Sağlıksız ortamda hazırlanan gıdalar sağlık için son derece zararlıdır ve ciddi sorunlara yol açabilir (çapraz bulaş-zehirlenme)

Sağlığımız için mümkün olduğunca doğal, katkı maddesi içermeyen gıdaları tercih edelim.

Unutmayalım ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 

DİYETİSYEN YAĞMUR BAŞARAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir