İf Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 5 Farklı Yöntem

PAYLAŞ
İf Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 5 Farklı Yöntem
 • 0
 • 4
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 5 dakika da oku
 • +
 • -

Son zamanlarda çok fazla tercih edilen If diyeti ‘aralıklı oruç’ olarak bilinir. Son zamanlarda popüler olan bir diyet olsa da diyetin tarihçesi oldukça eski. İnsanlık tarihi boyunca oruç diyeti olarak bilinen if hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. İf diyeti nedir, nasıl yapılır yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Kilo verirken sağlığımızdan da olmamız gerekiyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre if diyetinin hem insan bedeni hem de beyni üzerinde olumlu sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Uzun süre yapılan if diyetlerinde kalıcı kilo hedeflenirken diyeti uygularken dikkat etmeniz gereken birçok adım mevcuttur. Bu diyeti yaparken bu adımlara dikkat etmek başarının sağlanmasında en büyük etkendir.

If Diyetinin Faydaları Nelerdir?

If diyetini uygulayanlar günlük almaları gereken kalori miktarının %20’sini almadıkları için yaklaşık 8 hafta içerisinde toplam vücut ağırlıklarının %8’ini kaybederler. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için oldukça uygun bir diyet programıdır.

Diyet temelinde uzun süren açlıklara dayandığı için besinsiz kalan vücut hücreleri doğal olarak strese maruz kalır. Vücut hücrelerinde meydana gelen bu stres metabolizmayı hızlandırır. Böylelikle birçok hastalıkla mücadele etme gücü artar.

Aynı zamanda nörodejeneratif bozukluların yavaşlamasına, astım semptomlarının azalmasına, karaciğer ve böbreklerde iskemi-reperfüzyon hasarının azalmasına ve yaralanmalarda ilk travmanın daha hafif seyretmesine faydalı olduğu tıbbi araştırmalarla kanıtlanmıştır.

If diyetinde belirli bir süre aç kalındığı ya da öğün atlandığı için zaman problemi olan insanlar için daha fazla zamana sahip olmayı sağlar. Yemek yemek için harcanan zaman farklı aktiviteler için kullanılabilir.

Yapılan bir diğer tıbbi çalışmaya göre if diyetinin kanser riskini ortadan kaldırdığını göstermiştir. Kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklar if diyeti ile en aza indirgenmiş olur. Aç vücut hücrelerinin savaşmaya daha elverişli olması beyin ve vücut fonksiyonlarının daha etkin kullanılmasını sağlar.

If Diyeti Nasıl Yapılır?

if diyeti nasıl yapılır

Her diyet programında olduğu gibi bazı kurallara dayanana If diyetine başlamadan önce bu diyet programında nelerin yenilip içilebileceğini iyi araştırmak ve beslenme programınızı buna göre düzenlemek zorundasınız. İşlenmiş, hazır, yüksek sodyum içeren ve şekerli yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Paketlenmiş hazır gıdaları ya da dondurulmuş gıdaları alışveriş listenizden mutlaka çıkarmalısınız.

Diyete başladığınız andan itibaren birden fazla yan etkisini görebilirsiniz. Tüm diyetlerde olduğu gibi if diyetinde de baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk hissi diyete başladığınız günden itibaren 2 ile 5 gün arasında devam edebilir. Yan etkilerin görülmesi bir bakıma diyetin işe yaradığını gösterir.

If diyetini sağlıklı beslenmek isteyenler, yağ oranını kaybederek kas yapmak isteyenler ve kilo vermek isteyenler yapabilir. Bu nedenle diyete başlamadan önce hedefinizi belirlemelisiniz. If diyetinde kadınlar için açlık süresi 16 saat, erkekler için ise yaklaşık 14 saattir. Günün geri kalanında bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Aç kaldığınız zamanlarda kalori tüketen egzersizler yapmamalısınız. Bu süre zarfında sadece içecek (şekersiz kahve, çay, maden suyu gibi) tüketebilirsiniz.

Diyeti yapan kişinin çalışma koşulları ve yaşam standartlarına göre isterse sabah isterse akşam aralıklı oruca başlayabilir. Oruç dışında kalan zamanlarda düzenli beslenmek bu diyetin olmazsa olmazı, oruç dışında yeteri kadar besin almamanın metabolik ve hormonel rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini bilmek.

If diyeti için en çok tercih edilen 5 farklı yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

If Diyeti İçin 5 Farklı Yöntem

Bu diyeti uygularken yemek yeme konusunda serbest olduğunuzu bilmelisiniz.

 1. 5:2 Yöntemi: 7 günlük bir haftada 2 gün aç kal,  5 gün yemek ye
 2. 16/8 Yöntemi: 24 saatlik bir gün diliminde 16 saat aç kal, kalan 8 saatte yemek ye
 3. Ye-Dur-Yeme Yöntemi: Haftada 1 gün ya da 2 gün 24 saat aç kal, kalan günler yemek ye
 4. Savaşçı yöntemi:Gündüzleri tamamen aç kal (sabah saatlerinden öğleden sonraya kadar), akşamları ise vücudunun ihtiyacına göre geniş porsiyonlarda yemek ye
 5. Spontane Yemek Atlama Yöntemi: 1 gün boyunca yediğin kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği öğünlerinden birini atla

İf diyeti yapanların periyodik zamanlarda “Su Diyetini” de uyguladığını biliyor muydunuz? Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır öğrenmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.

İf diyeti nedir, nasıl yapılır yazımızda sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştık. 5 farklı if diyeti yönteminden kendi hayat standartlarınıza uygun olanı seçerek kilo vermeye başlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir