Sağlıklı Kilo Almak İçin Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi

PAYLAŞ
Sağlıklı Kilo Almak İçin Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi
 • 0
 • 1
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 5 dakika da oku
 • +
 • -

Günümüz modern toplumlarında her gün yeni bir sürpriz ile karşı karşıya kalıyoruz. Gelişen teknoloji, ilerleyen bilim ve farklılaşan sanat anlayışları da buna dahildir. Hemen her dönemde kişilerin tam bir görünüm sağlamak istediklerini görmekteyiz. Estetik bir kaygı ile hareket eden bireyler özellikle dış görünüşleri konusunda oldukça sıkıntı yaşamaktadırlar. Kimilerinin yüzleri ile ilgili kaygıları var iken kimilerinin de kaygıları kilolarından kaynaklanmaktadır.

Kilo durumu bireylerin hem bedensel hem de ruhsal bağlamda çöküş yaşamasına neden olmaktadır. Daha çok fazla kilolarından şikayet eden bireylere rastlanılsa zayıf olmaktan dolayı sorun yaşayanların sayısı da bir hayli fazladır. İstedikleri görünüme kavuşabilmek adına gerekli olan kilo seviyesine ulaşmak isteyen bireyler bu kiloları sağlıksız bir şekilde almaya da razı olarak görünmektedirler. Şunu belirtmekte yarar vardır ki sağlıklı bir kilo artışı en doğru olanıdır.

İnternet üzerinden paylaşılan kilo aldıran yiyecekler, kilo aldıran tarifler ve daha birçok kilo aldırmaya yönelik programlar doğru bir şekilde incelenmelidir. Söz konusu bireylerdeki hem beden hem ruhsal sağlık olduğu için kişilerin neyi nasıl uyguladıklarına oldukça temkinli yaklaşmalarında fayda vardır.

Hayatın karmaşası ve koşturmacası içerisinde kaybedilen kiloları geri almanın birçok yolu vardır. Bu yollardan en önemlisi ise az hareket etmek değildir. Günlük rutinimize ara vermeden sadece birkaç adım ile istenilen kilolara sağlıklı bir şekilde ulaşabilmek mümkündür. İnsan metabolizmasındaki hızlı çalışma nedeni ile alınan kiloların da kolayca yakılması, kilo kaybına sebebiyet vermektedir. Bunun önüne geçebilmek için ise sağlıklı bir şekilde beslenmelere gereken önemi verip uygulamaktır.

Hızlı akan hayat koşturmacası gün içerisinde maalesef ki sağlıklı beslenmenin önüne geçmektedir. Çoğu kez öğünleri atlayıp hazır gıdalar, trans yağlar ve abur cuburlar ile geçirmekteyiz. Bu durum ise sağlığımızı olumsuz bir şekilde etkileyip kimilerinde fazla kilo artışına ve kimilerinde ise de fazla kilo kaybına sebebiyet vermektedir. Sağlıklı bir şekilde doğru bir beslenme programının uygulanması ile istenilen kilolara oldukça kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yapılmalı?

sağlıklı kilo almak için ne yapılmalı

 1. Abur cubur tüketimini azaltmak, hatta tamamı ile sonlandırmak.
 2. Sağlıksız besinlerden (örneğin, trans yağlar, hijyenik olmayan besinler vb.) uzak durmak.
 3. Gün içerisinde öğünleri atlamamak ve bu öğünleri dikkate almak.
 4. Gün içerisinde yakılan kaloriye karşılık olarak daha fazla kalori almaya çalışmak. (bu fazla kalori alma durumunu abartıya kaçırmadan doğru bir oranda almaya dikkat etmek gereklidir.)
 5. Sağlıklı besinlere ilgi göstermek.
 6. Stres ve benzeri olumsuz duygulardan olabildiğince uzak durmak.
 7. Hayatın stresini azaltmak ve sağlıklı bir hayat yaşamak için spor yapmak.

Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo almak için, hazırladığımız “Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı” ve “Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır” başlıklı makalelerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Yukarıdaki maddelere özellikle uyulması gerekmektedir. Burada esas konu gün içerisinde yer alan öğünlere gereken önemin verilmesi ve hiçbir öğünün atlatılmamasıdır. Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün yemek yemeye ayırmak gerekmektedir.

Öğünlerin arasının ortalama 3 saat kadar olması tercih edilmektedir. Ve öğünden hemen önce su içilmesi ise önerilmemektedir. Özellikle kahvaltı gibi oldukça büyük bir öneme sahip bu öğünün incelikle yerine getirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve kilo aldıran yiyeceklere rağbet edilmeli ve sağlıksız olan her türlü yiyecekten uzak durulması gerekmektedir.

Sağlıklı Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi

 1. Öğle ve akşam yemeklerinde özellikle makarna, pilav vb. karbonhidratlı besinler vücutta kilo oluşumuna olanak vermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise karbonhidratlı besinlerin tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğidir.
 2. Protein açısından ise; et, balık, tavuk, kuru baklagil yemekleri önerilmektedir. Protein açısından zengin olan bu besinler sağlığımız için olmaz ise olmaz ürünler arasında yer almaktadır.
 3. Ara öğünlerde ise; ceviz, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, fıstık, badem, keten tohumu, üzüm suyu, elma suyu, ananas suyu, hindistancevizi sütü, susam, avokado, yulaf ezmesi vb. yararlı besinler tüketilmelidir.
 4. Bunlara ek ve tamamlayıcı olarak ise; yumurta, patates, balık yağı, kara üzüm tereyağı, fındık yağı, esmer pirinç, kuzu ciğeri, tam buğday ekmeği vb. yararlı besinler de kilo aldıran yiyecekler olarak tüketilmelidir.

Yukarıda sayılan tüm bu besinleri ara ve ana öğünlerde düzenli olarak tüketmeye özen göstermek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir