Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır? 

PAYLAŞ
Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır? 
 • 0
 • 48
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 5 dakika da oku
 • +
 • -

Günümüzde birçok insanın problemi kilo vermek olsa da kilo alamama problemi yaşayan birçok insan da bulunmaktadır. Düşük  kiloda olmakta fazla kiloda olmak gibi sağlık açısından zararlıdır.  

Her insanın vücut ağırlığı, tükettiği enerji ile doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle enerji tüketiminin ve enerji üretiminin dengede olduğu bir kiloya sahip olmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Kilo alamamanın yani çok zayıf olmanın başlıca nedenleri arasında; aşırı fiziksel aktivite, sindirim sistemi bozuklukları, yetersiz besin alımı, çöl yak hastalığı, yeme bozuklukları ya da diğer enfeksiyon hastalıkları gösterilebilir. Zayıf insanlar genellikle hızlı yorulma, konsantrasyon güçlüğü, halsizlik ve yorgunluk ve aşırı üşüme gibi problemlerle karşı karşıyadırlar. 

Çok zayıfım ve kilo alma ile ilgili bir diyet var mıdır, kilo alma diyeti nasıl yapılır diye merak ediyorsanız konuyla ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamında paylaşacağız.  

Kilo Almak İçin Neler Yapmalıyım? 

Sağlıklı bir kiloya kavuşma hayaliniz varsa bunun birden olamayacağını ve belli adımları takip ederek zaman içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo almayı denemelisiniz. Kilo almak demek yüksek oranda abur cubur tüketmek, aktiviteden uzak bir hayat sürmek ya da sürekli yağlı besinler tüketmek değildir. Evet, alınan kalori miktarını arttırmanız gerekiyor ancak bunu sağlıklı besinler üzerinden sağlamalısınız. Tıpkı kilo verme diyetlerinde olduğu gibi gazlı içecekler, işlenmiş gıdalar, dondurulmuş ürünler, şeker ve yağ oranı yüksek besinler tüketmek dengeli kilo alımı için oldukça zararlıdır.  

Genel hatlarıyla sağlıklı bir şekilde kilo almak için 8 etkili yöntemi deneyin! 

Sağlıklı Kilo Almak İçin Etkili 8 Yöntem 

 • Kuruyemiş tüketiminizi çoğaltın. Kuruyemişler antioksidan ve mikro besinler sağlayan yüksek kalorili besinler olduğu için kilo almanıza yardımcı olacaktır. 
 • Süt ve süt ürünleri tüketiminizi çoğaltın. Çünkü bu besin grubunda yüksek oranda protein, karbonhidrat ve kalsiyum bulunur.  
 • Kahvaltıda tahin ve pekmez yiyin. Bu besinler iştahı arttırır. Enerji veren bu karışımın içerisinde yüksek miktarda  potasyum, magnezyum ve demir gibi mineraller bulunur.  
 • Tam tahıllı ürünlerin tüketimini arttırın. Karbonhidrat açısından zengin olan tahıl grubu hızlı kilo almanıza yardımcı olacak. 
 • Taze sıkılmış meyve suyu için. Lifli meyveler iştah arttırıcı özelliklere sahiptir. Portakal ve nar suyu karışımı ideal olacaktır. 
 • Yemek esnasında sıvı tüketmeyin. Yemekle birlikte alınan sıvılar iştahınızı kaybetmenize neden olur.  
 • Kilo almak için omega3 oldukça önemlidir. Bu nedenle en az haftada 2 gün balık tüketin.  
 • Spor aktivitelerinin iştah arttırıcı yan etkileri vardır. Mutlaka bir spor dalı ile uğraşın. Örneğin yüzmek. 

1 Haftada 5 Kilo Almanızı Sağlayacak Diyet 

Yaklaşık 1 hafta içerisinde 4 ile 5 kilo arasında kilo almanızı sağlayacak diyet programımız; 

 1. Gün: Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta, 1 bardak portakal ya da nar suyu, 3 dilim tam tahıllı ekmek, 3 tatlı kaşığı reçel ya da bal / Ara Öğün: 1 bardak ılık süt / Öğle Yemeği: 300 gram domatesli tavuk, 1kasepilav, 1 adet havuç / Ara Öğün: 1 bardak tuzlu ayran, 1 avuç badem, ceviz ya da fındık / Akşam Yemeği: 1 kase mercimek çorbası, yeşil salata, bol peynirli küçük boy pizza 
 2. Gün: Kahvaltı: 1 adet simit, Yeşil ve siyah zeytin, 1kasereçel ve 1 dilim peynir / Ara Öğün: 1 bardak boza ve 1 avuç kuruyemiş / Öğle Yemeği: 1 porsiyon köfte, 1 tabak makarna ve yeşil salata / Ara Öğün: 5 kaşık tahin-pekmez karışımı, 1 dilim tam tahıllı ekmek / Akşam Yemeği: 1 kase sebze çorbası, yeşil salata ve 1 tabak makarna 
 3. Gün: Kahvaltı: 2 yumurta ile hazırlanmış kaşarlı omlet, 1 tane simit, 1 tane domates, bal ve tereyağı / Ara Öğün: 1 avuç fındık / Öğle Yemeği: 1 porsiyon balık, 1kaseyeşil salata / Ara Öğün: 4 kaşık tahin-pekmez karışımı / Akşam Yemeği: 1 adet peynirli pide, 1 bardak limonata, yeşil salata ve 1 tabak mercimek yemeği 
 4. Gün: Kahvaltı: 2 dilim tam tahıllı ekmek, 4 kaşık kesik (çökelek peynir), 1 adet domates, 1kaseçilek reçeli, 1 bardak portakal suyu / Ara Öğün: Lokum / Öğle Yemeği: 1 adet yumurtalı peynirli pide, 1 kase cacık / Ara Öğün: 4 kaşık tahin-pekmez karışımı / Akşam Yemeği: 1 tabak dolma (patlıcan, biber),1 kase cacık ve 1 tabak pilav 
 5. Gün: Kahvaltı:Kaşarlıdomates çorbası, peynirli tost / Ara Öğün: 2 dilim kuruyemişli kek ve 1 bardak ılık süt /  Öğle Yemeği: 1 tabak menemen, 1 tabak makarna, 1 tabak zeytinyağlı taze fasulye yemeği / Ara Öğün: 5 adet yulaflı bisküvi ve kuruyemiş / Akşam Yemeği: Mercimek köftesi (8 adet), peynirli börek, 1 tane domates. 
 6. Gün: Kahvaltı: 3 dilim tam tahıllı ekmek, sahanda yumurta, 4 kaşık tahin-pekmez karışımı, 1 bardak nar ya da portakal suyu  / Ara Öğün: 3 adet lor kurabiyesi /  Öğle Yemeği: 1 porsiyon balık, 1 tabak yeşil salata, haşlanmış patates / Ara Öğün: 1 bardak boza ve kuruyemiş / Akşam Yemeği: Yok 🙂
 7. Gün: Kahvaltı: 1 adet simit, 1 haşlanmış yumurta, 1 adet domates ve zeytin  / Ara Öğün: 1 bardak boza ve kuruyemiş /  Öğle Yemeği: 1kasedomates çorbası, 1 kase makarna ve 1 kase cacık / Akşam Yemeği: 1 tabak etli kuru fasulye yemeği, 1 tabak pilav, 1 kase yeşil salata 

Kilo alma diyeti nasıl yapılır  diye merak ediyorsanız 7 günlük kilo alma diyetini uygulayarak 1 haftada yaklaşık 5 kiloya kadar kilo almanız mümkün.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir