Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

PAYLAŞ
Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?
 • 0
 • 4
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 5 dakika da oku
 • +
 • -

Günlük modern hayatımızda bireylerin birçok sorun ile karşı karşıya kaldıklarını görmekteyiz. Bu sorunlardan biri fazla kiloları vermek olur iken bir bu kadar da önemli olan diğer sorun ise kilo alamamak olmaktadır. Günümüzde her ne kadar kilolardan şikayet edilse de istenilen kiloda olamamak da bir sorunu teşkil etmektedir.

Kilo vermek birçok kişinin hayali iken kilo alamamak da görüldüğü üzere pek çok kişinin büyük bir sorunudur. Başta birtakım genetik faktörlerin neden olduğu zayıflık problemi nedeni ile bazı kişilerde yeme bozuklukları gibi olumsuz sonuçları geliştirebiliyor. Hem psikolojik hem de bedensel sorunlara neden olan kilo alamamak durumu kişilerde gün geçtikçe artış göstermektedir. Zaman ile gelişmekte olan aşırı zayıflığın nedenlerinden bazıları ise; normal hızından fazla bir hız ile çalışan metabolizma, istenmeyen troid sorunları, şeker ilaçları ve antidepresan gibi çeşitli ilaçların yan etkilerinden kaynaklı olabileceği bilinmektedir.

Ayrıca bunun ile birlikte aşırı zayıflama sonucu ile gelişen sağlık sıkıntılarının arasında; kemik yoğunluğunda ciddi bir azalma ve buna bağlı olarak da kemik erimesi, organlarda birtakım hasar durumları, kalpte görülen ritim problemi ve buna bağlı olarak kalpte çarpıntı, adet düzensizlikleri, saçlarda görülen döküme ve besin yetersizliğinden dolayı tırnaklarda görülen kırılma gibi çeşitli birtakım hastalıklar meydana gelebilmektedir. Görüldüğü üzere hem oluşabilecek birtakım sağlık sorunlarına çözüm bulup ortadan kaldırmak hem de zayıflığın vermiş olduğu istenmeyen estetik kayıpları gidermek amacı ile kilo almak oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda “kilo almak için ne yapılmalı?” gibi sorular ile karşılaşılmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu sorunun birçok cevabını sunacağız.

Öncelikle vücut kitle endeksi 18.5’in altında olduğunda bu durum zayıflık olarak tanımlanıyor. Bu durumda kişilerin vücut dirençleri düşüyor ve çeşitli birçok psikolojik sorunlarla karşılaşılıyor. Vücutlarını yetersiz gören bireyler bu ağır depresif hallerde ise sosyal bir yaşamdan uzak durma eğilimine gidiyorlar. Kilo almak için yapılması gerekenler şunlardır:

Vücut kitle endeksinizi bilmiyorsanız sağ taraftaki kitle beden kitle endeksi hesaplama aracımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Nasıl Kilo Alabilirim Neler Yemeliyim?

 • Protein İçerikli Besinleri Tercih Edin: Protein besini insan vücudu için olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Protein içerikli besinleri fazlaca tüketen bireylerde kas oluşumunun yoğun olduğu görülmüştür. Bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalar da yapılmış olup kilo almak isteyen bireylere protein ağırlıklı besinleri tüketmeleri tavsiye edilmiştir. İstedikleri oranda kilo almak isteyen bireyler vücut ağırlıklarının kilogram başına 1.52 gr oranında protein içerikli besin takviyesi yapmalıdırlar. Bu sayede istenilen kilolara ulaşılabilecektir.
 • Gün İçerisinde Harcadığınız Kaloriyi Geri Alın: Gün içerisinde çeşitli uğraşlar sonucunda yakıp harcadığınız kaloriyi geri almalısınız. Gün içerisinde harcadığınız kaloriden daha fazlasını almayı hedefleyip bu oranı doğru tutturmalısınız. Unutmayınız ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi fazla alınan kaloriler de sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bu oranı doğru bir şekilde belirlemeye dikkat etmelisiniz.
 • Enerji Veren Besinler Tüketin: Gün içerisinde enerji veren besinler tüketmeniz sizin açınızdan günü daha eğlenceli geçirmenize olanak sağlayacaktır. Gün içerisinde yakacağınız kaloriyi alacağınız kalori ile destekleyecek olup aradaki oranı da en iyi şekilde belirleyecektir.

İstenilen oranda kilo almak için enerji açısından yüksek besinler şunlardır:

 1. Et Besinleri: Tavuk, kuzu ve dana eti.
 2. Yağ Besinleri: Avokado ve organik zeytin yağı.
 3. Yağlı Süt Besinleri: Beyaz peynir, tam yağlı süt, tam yağlı yoğurt vb.
 4. Kuru Meyveler: Üzüm, hurma, kuru kayısı vb.
 5. Kuruyemiş: Fındık, fıstık, badem, ceviz vb.
 6. Tahıllı Besinler: Yulaf ve kahverengi pirinç gibi tam tahıl özelliğindeki besinler.
 7. Atıştırmalıklar: Bitter çikolata, fındık ezmesi vb.

1 Haftada 5 kilo aldıran Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi inceleyerek hazırladığımız kilo aldıran diyet listesine ulaşabilirsiniz.

“Kilo almak için ne yapılmalı?” sorusuna verilebilecek cevaplar yukarıda yer almaktadır. Tüm bu sayılanları sağlığınıza uygun bir şekilde uygulayıp devam ettirir iseniz kilo almanızın önünde bir engel kalmayacaktır. Bu hususta dikkat etmeniz gereken bir detay vardır. Bir sağlık sorununuz var ise (örneğin şeker hastalığı, tansiyon hastalığı vb.) hekiminize danışarak bu besinleri tüketmenizi öneririz. Sağlığız açısından sorun oluşturmayacak besinleri tüketerek kilo alma sürecinizi daha verimli bir hale getirmiş olacaksınız. Bu sayede ise istediğiniz oranda istediğiniz kadar kiloyu rahatlıkla alıp hem bedensel hem de psikolojik sağlığınızı düzeltmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir