Patates Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ
Patates Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
 • 0
 • 33
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 7 dakika da oku
 • +
 • -

Günümüzde kilo vermek ve sağlıklı olmak isteyenlerin araştırma yapıp kendilerine en uygun listeyi bulabilecekleri birçok internet sayfası mevcuttur. Bu sayfalardan bulunan ve uygulanan diyetler genelde sonuç verir. Ama bazı durumlarda kilo vermek kolay olsa da kısa bir süre sonra fazlasıyla geri almak mümkün olmaktadır. İnternette olan listeleri uygulamadan önce sağlık problemleriniz varsa mutlaka doktora danışmanız önerilir. Çok sık ve farklı diyetler uygulayarak metabolizmanızı etkilersiniz ve hormonlarınızda dengesizliklere sahip olabilirsiniz. Hormonsal dengesizlikler hayat boyu size sıkıntı yaşatacak hastalıklara sebep olur. Bilinçli ve kontrollü diyet yapmak en sağlıklısıdır. Araştırılan diyet programları arasında son dönem popülerlik kazanan diyet patates diyetidir. 

Patates diyeti nedir? Patates diyeti belirli bir süre boyunca uygulanır, vücuttaki ödemin atılmasını ve dolayısıyla kilo verilmesini sağlayan bir diyet türüdür. Herkes tarafından sevilerek tüketilen bir besin olan patates aynı zamanda uzun süre tokluk sağlar. Bu sayede daha az acıkma yaşanır. Diyetlerde önemli olan verilen kilonun kalıcılığıdır. Patates diyetiyle verdiğiniz kilolarınızı geri alma durumuyla karşılaşmayacağınız belirtilmektedir. Diyet listelerinde yer alan menülerde sadece yeşillik ağırlıklı ya da protein ağırlıklı beslenme biçimleri herkese hitap etmez. Diyeti yapabilmek açısından sevdiğiniz şeyleri tüketmenin artıları çoktur. Bu sayede hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız daha kolay olur. Diyet döneminde yemek yemek sıkıntılı bir halden keyifli bir hale dönüşür. 

Patates Diyeti Vücutta Ne Değişiklikler Yapar? 

 • Patates diyeti ile metabolizmanızın hızlanması ve bu sayede kilo vermenize etki edeceği bilgisi verilmektedir. 
 • Vücutta biriken ödemi atmak ve sağlıklı olmak için uygulanan bir diyet türüdür. 
 • Kadınların en büyük problemi olan bel ve basen yağlarının bölgesel olarak azalmasına katkı sağlar. 

Patates Diyeti Nasıl Uygulanır? 

Patates diyeti yaparak kilo vermek için tüm öğünlerinize patatesi dâhil edersiniz. Haşlanmış olarak tüketilen patatesin uzun süre tokluk sağlaması ve lifli yapısı sebebiyle bağırsaklarınızın çalışmasında da katkısı olur. Diyet yapanların en büyük sıkıntılarından biri de bağırsak hareketlerinin yavaş olmasıdır. Patates diyeti sırasında bu tarz sıkıntılı süreçler yaşamazsınız. Bu diyet sayesinde rahatça kilo verirsiniz ve verdiğiniz kilolar kalıcı olur. Tokluk sağlaması sebebiyle diyet sırasında oluşacak açlık krizlerini yaşamazsınız. 

patetes diyeti nasıl uygulanır

Patates Diyetiyle Kaç Kilo Verilir?  

Patates diyeti nedir sorusunun cevabını araştıranlar en çok dikkate aldığı konu bu diyet sonucunda kaç kilo verileceğidir. Genel olarak patates diyeti uygulayanların çoğu 3 günde 5 kilo verdiklerini belirtmektedirler. Bu sayede hızlı ve kolay kilo verme şansına sahip olursunuz. Ayrıca patatesi yemek olarak hazırlamak ve tüketmek çok keyiflidir. Fazla zahmet istememesi de avantajdır. Patates diyeti yapan kişiler çalışıyorlarsa yemeklerini yanlarında kolayca götürebilirler. Kokmayan ve küçük bir kapta bile taşınabilen yapısı sebebiyle iş yerinde yemek yemeyi mümkün kılar. 

Patates Diyeti İle Sosyal Hayattan Kopmazsınız; 

Diyet yaparken dışarıda aradığınız şeyleri bulmak bazen zor olur. Ama patates diyeti listesindeki besin sebebiyle tüm restoranlarda bulabileceğiniz bir menü seçeneği sunar. Bu sayede sosyal hayattan kopmadan diyetinize devam etmenin avantajını yaşarsınız. Yaptığınız diyetin hayatınıza entegre olması size kolaylık sunar ve motivasyon kaynağı olur. Böylece kilo verirken hayatınızı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Patates diyeti patates ağırlıklı beslenme sayesinde bütçenize dost olur. Diyet listelerindeki yemekleri yapmak için ekstra para harcamak maddi olarak da sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Bu diyette maddi olarak da kar elde etmiş olursunuz. 

Patates Diyeti Uygulama Şekilleri Nelerdir?   

Patates diyeti yapmayı tercih edenlerin iki şekilde uygulama şansı bulunur. 

 • 3 gün uygulanan patates diyeti: Belirlenen süre zarfında sadece patates yiyerek kilo vermenize katkı sağlar. Bu diyetle toplam 5 kilo vermeniz hedeflenmektedir. 

3 Günde 5 Kilo Vermenizin Hedeflendiği Program 

1. GÜN 

Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği öğününüzde 1 tane haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt ile öğünlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. 

Akşam Yemeği: Bu öğünde 8 yemek kaşığı yoğurt yemeniz gerekmektedir. 

2. GÜN 

Sabah Kahvaltısı: Günün ilk öğününde  4 yemek kaşığı yoğurt yiyerek güne başlamanız gerekmektedir. 

Öğlen Yemeği: Bu öğünde 1 tane haşlanmış patates ve yanında mutlaka 3 yemek kaşığı yoğurt yemeniz gerekir.  

Akşam Yemeği: Akşam için 1 tane haşlanmış patates ve 8 yemek kaşığı yoğurt ile hazırlanmış yemeğinizi yemeniz gerekir. 

3. GÜN 

Sabah Kahvaltısı: Sabah kahvaltısı için 1 tane haşlanmış patates yenmelidir. 

Öğlen Yemeği: Öğlen öğününde 1 tane haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurtla beraber yemeniz gerekir. 

Akşam Yemeği: Günün son öğününde 4 yemek kaşığı yoğurt yemeniz gerekir. 

 • 7 gün uygulanan patates diyeti: Belirlenen süre içinde ana besin olarak patatesin yer aldığı bir uygulamadır. 7 gün sonunda 6 kilo vermeniz hedeflenmektedir. 

7 Günde 6 Kilo Vermenizin Hedeflendiği Program; 

1.GÜN: Kahvaltı ve öğlen yemeği için 2 adet haşlanmış patates ve  akşam yemeği için 3 adet haşlanmış patates yemeniz önerilir. 

2.GÜN: Kahvaltıda 2 adet haşlanmış patates, öğlen 1 adet haşlanmış patates ve 1 adet kuru kayısı ve akşam yemeği için 2 adet haşlanmış patates tüketmeniz önerilir. 

3.GÜN: Kahvaltıda 2 adet haşlanmış patates, öğlen 3 adet haşlanmış patates, akşam yemeği için 1 adet haşlanmış patates yemelisiniz. 

4.GÜN: Kahvaltıda 2 adet mandalina ve elma, öğlen 2 adet haşlanmış patates ve akşam yemeği 2 adet haşlama tavuk butuyla beraber bir kase dolusu salata yemelisiniz. 

5.GÜN: Kahvaltıda 1 adet elma ve 2 adet mandalina, öğlen 1 adet kuru kayısı, 2 adet elma,1 adet mandalina ve akşam yemeği için 1 adet haşlanmış patates salatası yanında 100 gr et yemelisiniz. 

6.GÜN: Kahvaltıda 1 adet elma ve 2 adet mandalina, öğlen dilediğiniz meyveleri yiyebilirsiniz ve akşam yemeği 100 gr protein kırmızı ya da beyaz et yanında patates salatasıyla beraber tüketilmelidir. 

7.GÜN: Kahvaltıda 1 adet elma ve 2 adet mandalina, öğlen 1 kaşık yağ eklenmiş yeşil soğanlı patates salatası ve akşam yemeği için 1 adet haşlanmış patates yanına 12 çay bardağı haşlanmış mantarlı yemek önerilir. 

Patates diyeti yaparken patatese verilen tarifler haricinde yağ koymayınız. Sadece haşlayarak tüketiniz. Ayrıca günlük su tüketiminizi de en az 2 litre olacak şekilde ayarlamanız önerilir. 

Diyet listesinin bütün adımlarını tek tek uygularsanız başarı şansınız yüksek olur. Patatesin metabolizmayı hızlandırdığı ve ödem attırdığı bilinmektedir. Özellikle öğünlerinizde  patatesle beraber yoğurt da tükettiğinizde kilo vermenizin hızlanacağı belirtilmektedir. Haşlanmış patates tüketiminin vücutta detoks etkisi yaratması sebebiyle yağ yakılmasına katkı sağladığı söylenmektedir. 

Patates Diyetinde Egzersiz Uygulamaları  

Her diyette beslenme programına uymak en önemli konudur. Ama egzersiz sayesinde hareket artar ve bu da kilo vermeye yardımcı olur. 30 dakikalık yürüyüşlerle bile diyet programınızı desteklemeniz mümkündür. Özellikle kısa süreli yapılan bu tarz diyetlere ekleyeceğiniz spor aktiviteleri yağ yakmanıza dolayısıyla da kilo vermenize yardımcı olur.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir