Rooibos Çayı Faydaları ve Yağ Yakımı

PAYLAŞ
Rooibos Çayı Faydaları ve Yağ Yakımı
 • 0
 • 4
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 5 dakika da oku
 • +
 • -

Günlük hayatın koşturmacası içerisinde sürekli olarak hareket ve etkileşim halinde olmaktayız. Bu durum bizlerin sadece iş hayatlarımıza odaklanmayı ve kendimize özel bir zaman ayırmamamız gerektiğini aşılamaktadır. Günlük rutinlerden farklı olarak kendi psikolojik ve bedensel ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına biraz daha farklı bir yol izlemek gerekmektedir. Bu hususta temel olarak dikkat edilmesi geren ana bileşen sağlıklı bir şekilde beslenme programını hayatımıza uygulayabilmemizdir.

Öyle ki günlük rutinlere bağlı olarak ana ve ara öğünleri sağlıksız besinler ile geçiştirmekteyiz. Bu durum ise bizlere hem bedensel olarak hem de psikolojik olarak sorunlar dahilinde geri dönüşler sağlamaktadır. Tüm bu sorunlara maruz kalmamak adına yapılabilecek birçok tedbir bulunmaktadır.

Bu tedbirlerden biri doğru ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamaktır. Doğru ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanması, yukarıda sayılan bedensel ve psikolojik rahatsızlıklara kesin bir çözümü maalesef ki sunamamaktadır. Sağlıklı bir beslenme programına ek olarak, günlük rutinlere de uygun olacak şekilde mutlaka düzenli bir şekilde egzersiz yapılması da gerekmektedir. Düzensiz egzersizin hayat akışına göre belli bir oranda uygulanması hem bedensel bir rahatlama sürecini hem de psikolojik bağlamda güçlenme sürecini sizlere yaşatacaktır.

Doğru ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayıp günlük düzenli olarak egzersiz yapmak da tek başlarına yeterli değildir. Bunlara ilaveten her gün düzenli ölçülerde bitkisel çayların da tüketilmesi ciddi bir şekilde önerilmektedir. Bugünlerde piyasada olabildikçe çok bitkisel çay çeşitlerini görebilmek mümkündür.

Daha önce zayıflama kürlerini denediniz mi? “En Hızlı Kilo Verdiren Zayıflama Kürleri” başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Rooibos Çayı Nedir, Hangi Özelliklere Sahiptir?

Bu bitkisel çaylardan en popüler olanı ise Rooibos çayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Güney Afrika coğrafyasında Cederberg Dağları’na özgü olarak bilinen Rooibos çayı, oldukça lezzetli bir tadın yanı sıra ayrıca bir dizi sağlık problemine de iyi geldiği belirtilen fantastik bir çay olma özelliği taşımaktadır. Fabaceae ailesine ait bir iğneye benzer yaprakları okside edilip bu şekilde çaya adını veren kırmızı bir renge dönüşmektedir. Kelime anlamı olarak tam olarak “kırmızı çalı” anlamına gelen bu özel ve güçlü çayın, yeşil çaydan ortalama olarak 2 kat daha fazla antioksidan içerdiği bilinmektedir. Rooibos çayı faydalarına mineraller açısından bakıldığında:

 • Sinir sistemleri için ihtiyaç duyulan magnezyum mineralini,
 • Metabolizma ve vücudun bağışıklık sistemi için gerekli olan çinko mineralini,
 • Güçlü dişler ve kemikler için gerekli olan kalsiyum ve manganez mineralini,
 • Kan ve kasların gerekli olan oksijeni alabilmesine yardımcı olan demir mineralini içerisinde taşımaktadır.

 

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

rooibos çayı faydaları

Mineraller açısından zengin olan Rooibos çayının vücudun mineral ihtiyacını karşılayabilmesi oldukça önemli bir özelliğidir. Ayrıca Rooibos çayı faydalarına devam ederken başka faydalarını da şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

 • Yaşlanma karşıtı olarak etkin bir rol oynar.
 • Vücudun hemen her yerinde oluşan sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.
 • Gün boyu yaşanan tüm gerilimlerin giderilmesine katkı sağladığı için gece boyu sağlıklı ve derin bir uykunun yaşanmasına olanak sağlar.
 • Kanser gibi riskli ve ölümcül hastalıklar ile düzenli kullanım ile oldukça ciddi bir önleyici etkisi olabilir. Örneğin cilt kanserlerinde kullanılmakta olan kremlerin özleri bu Rooibos özü ile harmanlanır ise olumlu bir etki sağlayacaktır.
 • Kap sağlığı için oldukça faydalı bir etkisi vardır. Vücudu toksinlerden arındırır ve iltihaplanmalara karşı büyük bir direnç gösterir.
 • Karaciğeri korur. Hasarlı karaciğer dokularının iyileşmesine yardımcı olduğu gibi karaciğerde yağ birikmesini de büyük oranda engeller.
 • Sindirimi kolaylaştırır. İçerisinde yer alan flavonoidler sayesinde, sindirim sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu şekilde, tüketildikten sonra mide kramplarını ve ishali oldukça hafifletmekte olup vücut için sağlıklı etkiler oluşturmaktadır.

Rooibos çayını normal çay demler gibi demleyerek tüketebileceğiniz gibi süt ile de tüketebilirsiniz. Sıcak ve soğuk olarak da iki farklı tercih mevcuttur. Her gün 3 bardağa kadar tüketilebilecek olan bu çay ile daha sağlıklı bir ömür geçirilmesi amaçlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir