Şekersiz 21 Gün Diyeti Yapılışı ve Avantajları

PAYLAŞ
Şekersiz 21 Gün Diyeti Yapılışı ve Avantajları
 • 0
 • 1
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 4 dakika da oku
 • +
 • -

Sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenler arasında yer alan diyet programları, pek çok bireyin dikkatini çeken durumlar arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı diyet yöntemleri olduğu gibi her bir diyet, vücudun farklı fonksiyonları etkileyebilmektedir. Şekersiz 21 gün diyeti de bu programlar arasında yer almakla beraber şeker tüketiminin sıfırlandığı diyetlerden biri olarak bilinmektedir.

İşlenmiş şekerler, vücut için oldukça zararlı olmaktadır. Doğal şeker tüketimi yerine beyaz şeker veya diğer işlenmiş şekerlerin tüketilmesi halinde vücutta büyük değişimler ortaya çıkabilmektedir. Bu ve buna benzer sorunların yaşanmaması adına şeker tüketiminin sıfırlandığı şekersiz 21 gün diyeti uygulanması gereken programlardan biri haline gelmektedir.

Şeker Tüketimi Neden Bırakılmalıdır?

21 gün şekersiz beslenme faydaları araştırılırken aynı zamanda şeker tüketiminin neden bırakılması gerektiği de merak konusu olmaktadır. İlave şeker tüketiminin, sağlıklı bir yaşamın önüne geçtiği ve bunun yanı sıra kilo alımına neden olduğu pek çok araştırmada kanıtlanmıştır. Şeker tüketiminin neden olduğu diğer rahatsızlıklar ise şu şekildedir:

 • Kronik iltihaplanma
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek kolesterol
 • Diş plakları ve boşluğu
 • Obezite

Şeker tüketiminin bırakılmaması halinde ortaya çıkması muhtemel olan bu rahatsızlıklar, bireylerin yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına mutlaka şeker tüketiminin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Şekersiz 21 gün Diyeti Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Şeker tüketiminin pek çok rahatsızlığa yol açabileceği bilinen gerçeklerden biri haline gelmiştir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen bireylerin şekersiz diyetin avantajları nelerdir sorusu üzerine araştırmalar yaptığı da rahatlıkla görülebilmektedir. Pek çok uzman görüşün katkıları ile bulunan bu sorunun yanıtı ise aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Endişe ve kaygı hissi azalmaktadır.
 • Dış görünüşte gözle görülebilir değişiklikler olmaktadır.
 • Uzun ömürlü bir hayat yaşama şansı artmaktadır.
 • Aniden gelen tatlı krizleri azalmaktadır.
 • Daha kaliteli uyku düzeni oluşmaktadır.
 • Zihin temizlenmekte ve daha net bir hale gelmektedir.
 • Ağız ve diş sağlığı günden güne iyileşmektedir.

Sıralanan bu avantajlar, şeker tüketiminin son bulması ile gerçekleşen faydalardır. Bu faydaların kendisini gösterebilmesi için bireylerin şekersiz 21 gün diyetini mutlaka denemesi gerekmektedir. Zaman içerisinde kazanılan bu yeni beslenme düzeni sayesinde yaşam kalitesi çok daha artacaktır.

Şekersiz 21 Gün Diyeti Yapılışı

şekersiz 21 gün diyeti nasıl yapılır

Şekeri bırakmayı düşünen veya daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen bireylerin şekersiz 21 gün diyeti yapılışı konusunu sıklıkla incelediği görülebilmektedir. İnsan vücudunun yeni bir düzene alışabilmesi için kanıtlanan sürenin 21 gün olması nedeniyle bu diyetin 21 gün uygulanması uygun olarak görülmüştür.

Bahsi geçen bu diyeti tam anlamıyla uygulayabilmek için öncelikle şeker tüketimini sınırlandırabilirsiniz. Böylece şekeri bırakma şansınız çok daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra diyetinize destek olabilmesi için doğal şekerleri tercih edebilirsiniz. Örneğin kontrollü meyve tüketimi oldukça sağlıklı bir tercih olacaktır. Son olarak hazır halde bulunan tatlılardan kaçınmalı ve bu tarz besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

İşlenmemiş besinler tüketimini baz alan bir diğer diyet Paleo Diyetidir. Paleo diyeti hakkında bilgi sahibi olmak için “Paleo Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Şekersiz Diyetin Sağlığa Etkisi Nedir?

Tercih edeceğiniz diyet yöntemi ne olursa olsun şeker tüketimi azaltmak veya tamamen bırakmak, içinde bulunacağınız süreci hızlandırmaya yardımcı olacaktır. 21 gün şekersiz diyet kaç kilo verilir gibi kesin sonuç aramak yerine bu beslenme düzenini hayatınızın bir parçası haline getirmek çok daha doğru olacaktır.

Şeker tüketimini bıraktığınız anda hem fiziksel hem de ruhsal anlamda pek çok değişiklik ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin kilo verebilir ve aynı zamanda zihninizin sinir ve stresten zaman içerisinde arındığını görebilirsiniz. Kısacası şeker tüketiminin sınırlandırılması sağlık için esas kararlar arasında yer almaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir