Sporcu Beslenmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

PAYLAŞ
Sporcu Beslenmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 0
 • 4
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 4 dakika da oku
 • +
 • -

Her toplum için büyük değerleri ifade eden spor anlayışı, geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Spor yapan bireylerin günlük rutinleri, düzenli bir şekilde spor ile uğraşmayan bireylerin günlük rutinlerinden oldukça farklıdır. Spor yapan bireyler daha farklı besin ve vitaminlere ihtiyaç duyup günlük hayatta daha fazla tüketmeleri gerekmektedir.

Sporun hangi dalı olur ise olsun spor yapan bireylerin beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu neden ile sporcu beslenmesi adı ile birçok beslenme programları vardır. Bu programların en gelişmişini ve en popüler olanını sizler için derledik. Sporcu beslenmesi için dikkat edilecek birtakım hususları sizlere sunacağız.

Bu hususlara gereken önem verildiğinde sağlıklı ve verimli bir beslenme uygulanmış olacaktır.

Egzersiz yaparken protein almak önemlidir. Hem zinde kalmayı hem de kas kazanımını destekleyen proteinli gıdaları tüketebileceğiniz bir diyete mi ihtiyacınız var? “Protein Diyeti Nasıl Yapılır” başlıklı içeriğimie göz atabilirsiniz.

Sporcu Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

sporcu beslenmesi nasıl olur

 • Günün başlangıcında en temel öğünlerden biri olan kahvaltının en güçlü şekilde yapılması gerekmektedir. Kahvaltı yapılmadan güne başlanmamalıdır. Beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlara yönelmek yerine lif bakımından zengin besinlere yönelmek gerekmektedir. Tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi, süt, yoğurt ve yumurta gibi protein bakımından oldukça zengin protein içerikli besinlere de yer verilmelidir.
 • Doğru karbonhidratların tüketilmesi gerekmektedir. Vücudun temel besin kaynaklarından biri olan karbonhidrat besini, doğru bir şekilde tüketilmelidir. Doğru karbonhidratlar olarak; tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve fasulyeler gibi besinlerden yararlanılabilir. Bu besinler ile sporcular, kendilerini uzun bir süre boyunca tok hissedecekler ve ayrıca kan şekeri de düzenlenecektir.
 • Proteinler hem atıştırmalık öğünlerde hem de ana öğünlerde olmalıdır. Kasların inşası ve onarımı bakımından proteinler oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuca göre yetişkinlerin vücut ağırlığının her bir kilogramı için yaklaşık olarak 0.8 gr proteinin tüketilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda proteinin her bir gramı bizler için oldukça faydalı ve gereklidir. Protein içeren besinler; tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarında, yumurtada, fasulye ve mercimek gibi baklagillerde, süt ve yoğurt gibi süt ürünlerinde, sığır eti ve kuzu eti gibi kırmızı etlerde, somon ve ton balığı gibi balıklarda fazlaca yer almaktadır.
 • Bolca meyve ve sebze tüketmek gerekmektedir. Bu besinler zengin olarak doğal lifler, vitamin ve mineraller içermektedir. Bu bakımdan oldukça zengin olan meyve ve sebzeler kalori ve yağı ise az miktarda bünyelerinde bulundurmaktadır. Uzman kişilerce tabağın bir kısmının meyve ve sebze ile doldurulması önerilmektedir. Ayrıca bu meyvelerin kurutulmuş çeşitlerini de her an yanınızda taşıyıp tüketebilirsiniz.
 • Kesinlikle sağlıklı yağları tercih etmek gerekmektedir. Sağlıklı olması kaydı ile doymamış yağları tüketmek bir sporcu için ödemi azaltıp kalori almaya yardımcı olacaktır. Sağlıklı yağlar ise; fındık yağı, avokado yağı, zeytinyağı ve zeytinyağı gibi yağlar olarak listelenebilir. Sağlıklı yağlar vücut mekanizmasının dengeli ve süzenli bir şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır.
 • Egzersizden önce ve egzersizden sonra doğru karbonhidrat ve doğru protein dengesini sağlayabilmek önemlidir. Bu denge sağlandığında daha enerjik bir gün geçirmek mümkün olacaktır. Bir sporcunun egzersiz çantasında ve buzdolabında olması gereken atıştırmalıklar ise; fındık, fındık ezmesi, muz, çilek portakal ve üzüm gibi hem protein hem de karbonhidrat dengesi doğru olan besinler olmalıdır.

Sonuç

Bir sporcunun beslenme programında dikkat etmesi gereken temel hususlar yukarıdaki gibidir. Bu hususlara uyulduğu takdirde yapılan spor keyif verecek ve kişinin kendisini yorgun hissetmemesine olanak sağlayacaktır. Sporcular bu sayede, hem vücut bağlamında hem de psikoloji bağlamında sağlıklı ve aktif bir şekilde günlük rutinlerine devam edebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir