Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?  

PAYLAŞ
Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?  
  • 0
  • 13
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
    Loading...
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve formda kalabilmek için beslenme programınıza her türden sebze ve meyveyi eklemeniz gerekir. Bunun yanında egzersiz yaparak ve bol su içerek hedeflediğiniz kiloya ulaşırsınız. Kendi başınıza bir program hazırlamak zordur. Bu sebepten internette sağlıklı beslenme sitelerini araştırabilirsiniz ya da diyet listelerini uygulayabilirsiniz. İnternetten size en uygun programı bulmak için araştırma yapmanız ve uygulayanların yorumlarını incelemeniz önerilir. Ayrıca bu tarz diyet listelerini uygulamadan önce varsa doktorunuza danışmanız yaşayacağınız sağlık problemlerinin önceden tespit edilmesini sağlar. Her diyet programı herkese uygun değildir. Özellikle fazla kilolarınızdan kolayca kurtulmak istediğinizde önce sağlık kontrollerinden geçmeniz önemle tavsiye edilir.  

Diyet Yapmaya Başlamadan Önce Sağlık Kontrolü Şarttır; 

Diyet programlarını internet sayfalarından bulup uygulamak çok kolay bir yoldur. Ama sonuçları sağlığınızı ciddi anlamda etkileyebilir. Şeker, tansiyon ya da kolesterol gibi rahatsızlıklar çok önemsenmese de kilo vermek için gireceğiniz diyette sağlığınızı olumsuz olarak etkileyebilir. Az yemek şekerinizi daha da çok düşürebilir, proteine ağırlık vermek de kolesterolünüzü yükseltir. Doktorunuza danışıp gereken testleri yaptırmadan diyet yapmaya başlamayın. 

Son dönemde kilo vermek isteyenler için yeni bir alternatif de su diyetidir. Su diyeti nedir? Su hayatımızın devamlılığı için gerekli olan en önemli besindir. Bir insan açlıkla baş edebilir ama susuzluk tüm vücut sistemimize ve özellikle böbreklerimize büyük zarar verir. Bu sebepten hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek için suya ihtiyacımız vardır. Su diyetinin temel mantığında su ve sulu gıdalar yer alır. En fazla bir hafta süreyle yapılan su diyetiyle hızlı kilo vermek mümkündür.  

Su diyeti ilginizi çektiyse alternatif olarak İf Diyeti de uygulayabilirsiniz. İf Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır makalemizi uygulayabilirsiniz.

Su Diyetinin Beslenme Listesi  

1.GÜN: Kahvaltı öğünü içi; taze sıkılmış 2 bardak elma suyu içmeniz gerekir. Öğlen öğünü için;1 bardak papaya suyu içmelisiniz. Ara öğün için; 1 bardak limonlu su veya 1 adet taze portakal suyu içebilirsiniz. Akşam öğününde 1 bardak su içebilirsiniz. Son ara öğün; 2 bardak su ve 1 tane elma yiyebilirsiniz. 

2.GÜN: Kahvaltı öğünü için; 2 bardak su ve 1 tane haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Ara öğün olarak; 2 bardak su ve 1 su bardağı kadar çiğ beyaz lahana salatası yiyebilirsiniz. Öğlen öğünü için; 1 bardak su ve bir kase çoban salata yemeniz önerilir. Ara öğün için ; 1 bardak su ve 2 tane orta boy domates yiyebilirsiniz. Akşam öğünü; 1 bardak taze sıkılmış domates suyu içebilirsiniz. Son ara öğün olarak; 2 bardak su ve 1 su bardağı haşlanmış kabak yemelisiniz. 

3.GÜN: Kahvaltı öğünü için; 2 bardak su ve 1 tane elma yiyebilirsiniz. Ara öğün; 1 bardak su ve 1 bardak papaya meyvesi yemeniz önerilir. Öğlen öğününde; 1 bardak su ve çoban salata yiyebilirsiniz. Akşam öğünü; 1 bardak taze sıkılmış domates suyu içebilirsiniz. Son ara öğün olarak;  2 bardak su ve 1 bardak haşlanmış kabak yiyebilirsiniz. 

4.GÜN: Kahvaltı için; 2 bardak su ve 1 bardak yağsız süt içebilirsiniz. Ara öğün; 2 bardak su ve 1 tane muz yiyebilirsiniz. Öğle öğünü için; 2 bardak su ve 1 bardak yağsız süt içebilirsiniz.  Ara öğün için; 2 bardak su ve 1 tane muz yiyebilirsiniz. Akşam öğünü; 1 tane muz yemelisiniz. Son ara öğün için; 2 bardak su ve 1 tane muz yiyebilirsiniz. 

5.GÜN: Kahvaltı öğünü; 2 bardak su ve 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç tüketebilirsiniz. Ara öğün için; 2 bardak su ve 2 tane domates yiyebilirsiniz. Öğlen öğünü için; 2 su bardağı su ve 1 kase dolusu domatesle haşlanmış esmer pirinç yemeği yemelisiniz. Ara öğün; 2 tane domates yiyebilirsiniz. Akşam öğünü; 1 kase haşlanmış esmer pirinç tüketebilirsiniz. 

6.GÜN: Kahvaltı öğünü; 2 bardak su ve 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç yiyebilirsiniz. Ara öğün; 2 bardak su ve 2 tane domates yiyebilirsiniz. Öğlen öğünü için; 2 bardak su, 1 kase haşlanmış esmer pirinçli salata yiyebilirsiniz. Akşam öğünü; 1 bardak limonlu su içilir. Son ara öğün; 1 bardak su ve 1 kase salata yiyebilirsiniz.  

7.GÜN; Kahvaltı öğünü; 2 bardak su ve 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç yiyebilirsiniz. Ara öğün; 2 bardak su ve 2 tane domates yiyebilirsiniz. Öğlen öğünü için; 2 bardak su, 1 kase haşlanmış esmer pirinçli salata yiyebilirsiniz. Ara öğün; 2 tane salatalık yiyebilirsiniz. Akşam öğünü;  1 bardak limonlu su içebilirsiniz. Son ara öğün; 1 bardak su ve 1 kase salata yiyebilirsiniz. 

su diyeti nasıl yapılır

Su Diyetiyle Kaç Kilo Verilir? 

Su diyeti nedir ve kaç kilo verilebilir diye araştırıldığında; su diyeti sayesinde yaklaşık olarak 5 kilo vermeniz öngörülür. Vücut ağırlığınıza göre bu kilo değişkenlik gösterir. Kilolu olan kişilerle, bir iki kilo fazlası olan kişiler arasında fark olur. Bu sebepten kendi ağırlığınıza göre sonuç alacağınızı bilmenizde fayda vardır. Su sayesinde vücudunuzdan toksinler atılır. Metabolizmanız hızlanır. Kilo vermeniz kolaylaşır. Su diyeti böbrekleriniz için de faydalı bir programdır. Sağlığınız için gün içerisinde en az 8 bardak su içmeniz sağlık açısından önemlidir. Bu diyet sayesinde hem sağlığınızı korursunuz hem de formda kalırsınız.  

Su Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler   

Su diyetinde sabahları aç karnına limonlu ılık su içmeniz önerilmektedir. Bu sayede yağ yakmanızın kolaylaşacağı bilgisi verilmektedir. Ayrıca gece boyunca susuz kalan vücudun çalışması için suya ihtiyacı vardır. Gün boyunca ılık su tüketimine devam etmeniz önerilir. Su sayesinde cildinizin nem dengesi sağlanır ve parlaklığı da artar. Böbreklerinizde biriken zararlı maddelerin atılması için su tüketimine dikkat etmeniz gerekir.  Su içmek aynı zamanda tokluk hissi sağladığı için diyetinizde fayda sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir