Yulaf Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ
Yulaf Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
 • 0
 • 0
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
 • 4 dakika da oku
 • +
 • -

Günümüz hız toplumlarında her şeye hızlı ayak uydurmak gerekmektedir. O kadar hızlı bir yaşam yaşamaktayız ki birtakım ihtiyaçlarımızı da bu hıza göre şekillendirmemiz gerekiyor. Bu hız bağlamında kişiler en çok sağlıkları için endişelenmektedirler. Öyle ki en fazla tehlike arz eden sorunlardan biri hızlı bir kilo artışından ortaya çıkan obezite sorunudur.

Bu sorun karşısında bireyler çeşitli çözüm yolları aramak ile meşguldürler. İstenmeyen kilolardan kurtulmak için internet siteleri üzerinden birçok farklı diyet programları paylaşılmaktadır. Bu programların bir kısmı sağlıklı iken bir kısmı da sağlıksız bir program olarak bilinmektedir. Bireyler özellikle hızlı bir şekilde kilo vermek adına sağlıklarını hiçe saydıkları için çeşitli hastalıklar ile de karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu hastalıklardan en belirgini ise kemik erimesi ve vücudun direncinin düşmesidir.

Tüm bu sorunlardan uzak durarak sağlıklı bir diyet uygulamak isteyen bireyler için en etkili diyet programı olan yulaf diyetini tavsiye ederiz. Yulaf diyeti, içerisindeki çeşitli yararlı bileşenler ile hem uygulayan kişileri top tutup hem de sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Sizler için özel olarak hazırladığımız yulaf diyetini uygulamanızı tavsiye ederiz.

En iyi beslenme programları arasında gösterilen “Dash diyeti” yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Öğrenmek için içeriğe göz atabilirsiniz.

Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır?

yulaf diyeti nasıl yapılır

Yulaf diyeti programının kahvaltı, öğlen, ara öğün, akşam ve gece olmak üzere toplamda 4 öğün olarak uygulanmasını önermekteyiz.

Kahvaltı

5-6 kaşık yulaf ezmesini ortalama 1 su bardağı yarım yağlı süt ile karıştırın. İçerisine ekstra meyve olarak da muz veya avokado da ekleyebilir ve blenderdan geçirerek hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan kıvamın biraz daha katı olmasını arzu ediyorsanız bu karışımı geceden yapıp dolapta saklayabilirsiniz. Böylelikle sabaha kadar biraz daha yoğun bir karışım haline gelecektir.

Öğlen

4 adet ( 3 veya 5 de olabilir) köfte ızgara ya da etin yanına bol salata ile bir dilim kepekli ekmek tercih edebilirsiniz. Proteini bol öğünler tercih etmeniz, gün boyunca daha dinamik ve aktif olmanıza olanak sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey ise yağlı hazır gıdalı öğünlerden kaçınmanız olacaktır.

Ara Ögün

3 ya da 5 adet yulaf kurabiyesi. Ara öğünde esas amaç iki ana öğün arasında sizin açlık oranınızı azaltmasıdır. O yüzden abur cubur yerine sağlıklı besinleri tercih etmenizi öneririz.

Akşam

1 porsiyon olacak şekilde makarnanın yanına 1 kase kadar da az yağlı yoğurt tercih edebilirsiniz. Alınacak olan karbonhidrat, gün içerisinde yakmış olduğunuz karbonhidrattan oldukça az bir seviyede olmalıdır. Az yağlı yoğurdu her gün küçük bir kase tüketmeniz önemle tavsiye edilir. Çünkü bir kase yoğurt hem sağlığınız açısından değerli bileşimler sunar iken hem de gün içerisinde tok kalmanıza olanak sağlar.

Gece

Birkaç adet küçük meyve tercih edebilirsiniz. Gece metabolizma daha yavaş çalışıp vücut fonksiyonları uyku moduna girmeye hazırlandığı için ağır ve fazla besin tüketmemeniz gerekmektedir. Meyve olarak ise çilek önerilebilir.

Yukarıda bir günlük yulaf diyeti örneği verilmiştir. Bu örnek günlük programda değişiklik yapabilir ve kendinize en uygun olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu diyeti uygularken su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Yulaf diyetine devam eder iken yulaf ile yapabileceğiniz tatlı çeşitlerini de tüketebilme imkanına sahipsiniz. Yulaf diyeti kapsamında tatlı ihtiyaçlarınızı yulaf tatlıları ile karşılayabilirsiniz. Bu süreçte yulaf ezmesine oldukça ilgi göstermelisiniz. Çünkü yulaf ezmesine baktığımızda:

 • Kolesterol seviyesini düşürerek,
 • Kalp sağlığını koruyarak,
 • Kan-şeker seviyesini düzenleyerek,
 • Kardiyovasküler hastalıkları ve kabızlığı da önleyerek vücudumuz ve sağlığımız için çok değerli bir besin olarak değerini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir